Först å främst
Menzerna Fast Gloss = Grov rubbing
Menzerna Power Finish = Medium rubbing
Menzerna Super Finish = Fin rubbing
Och nej så enkelt är det tyvärr inte, vissa kör uppåt å andra nedåt i beteckningarna vilket kan ställa till det lite. Därför är det viktigt att läsa på flaskan/förpackningen innan man handlar/använder grejerna.
Som nybörjare skulle jag köra med en medelhård trissa ( poler rondell ) och börja på låga varv tills du känner dig bekväm med maskinen du valt att använda för att sen öka i varv, en medelhård trissa klarar ganska hårda tag när den är helt ny och efter en stund så mjuknar den vilket gör att den jobbar åt två håll. Alltså i början är den rätt så vass och ger bra avverkning för att senare kunna användas till typ lättare vaxning. Man kommer ganska långt på att köra lugnt och sansat det tar bara lite längre tid beroende på vad man ska göra.
Berätta gärna lite mer ingående om vad det är du ska göra och vilken/vilka typer av maskiner du ska köra, kanske nån bild på objektet du ska jobba på. Lovar att du kommer få mycket bättre och mer konkreta svar här på forumet då.
Vilket hastighets-spann man ska jobba på för bästa resultat varierar och står oftast på polermedels-flaskan...