Sida 1 av 1
hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 14 apr 2017 21:21
av Dansken
har en ettårig bil som bromsoken fortfarande ser hyffsade ut, men hur gör ni för att skydda dom, wheelcleaner och sånt är ju rätt styggt mot oken har jag märkt och snart är det mesta av silverfärgen nog borta och då börjar ju rosten komma fram.
då jag var yngre demonterade och blästrade och lackerade jag oken med det orkar jag inte idag, finns det nån quickfix numera?
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 18 apr 2017 17:51
av Lundberg
Gör rent med stålborste och sen en sväng med brakleen tex. Maskera och pensla/spraya med bromsoksfärg. Biltemas funkar kanon!
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 18 apr 2017 19:17
av Dansken
hmm, pensla låter ju behändigt och det fanns ju faktisk silver ser jag ska testa en sån burk och slå i lite mattpasta så den inte tokblänker, nån som testat den och vet om den blir extremt blank el halvmatt?
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 18 apr 2017 20:38
av Perra83
Jag har bara målat med Hammarlack i matt silver. Blev verkligen bra.
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 18 apr 2017 20:58
av Dansken
just ja, hammarlack finns i slät, det glömde jag. Får testa nån av de någon helg framöver.
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 18 apr 2017 22:01
av korvis
Hammarlack funkar fint - det kör jag också med!
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 19 apr 2017 11:20
av Stefan N
Re: hur håller ni bromsoken snygga
Postat: 19 apr 2017 13:09
av Bananen
Grym färg! [emoji106]
Skickat från min Honor 8 via Tapatalk