Sida 1 av 1

Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 16:07
av Cogo
Efter en tur till tvätthallen idag så fick jag för mig att jag skulle testa en ny produkt från Optimum. Nämligen deras nano wipes. En produkt för vindrutan som ger en vattenavvisande yta i ca 6 månader.

Produkten är enkel, endast en våtservett som man använder.

Rutan fick en extra rengöring innan applicering.
Bild

Öppnade förpackningen och började applicera det. Servetten var mycket blöt vilket kändes bra då man hade mycket medel att jobba med. Dock kommer här två tips för er som vill testa, börja inte med appliceringen på passagerarsidan då den släpper mycket vätska ibörjan så det är nog bättre att börja i mitten så är det lättare att sprida den åt båda hållen. Sedan skulle jag nog rekommendera att inte veckla ut duken helt utan ha den vikt en eller två gånger för att lättare massera in medlet i cirkelrörelser. Se nedan en bild på hur det såg ut vid applicering på passagerar sidan.
Bild

När rutan var behandlad helt och hållet så skulle det härda i ca 20 minuter. Glömde bort tiden så det gick nog 45 minuter, inga problem med avtorkningen, superlätt.

Bild på produkten när den härdar.

Bild

Produkten var lätt att jobba med och lätt att torka av. Kostar 65 kr för ett paket, ska hålla i ca 6 månader. Ska se om jag kan följa upp detta senare. Trevlig produkt som så många andra från optimum.

Fråga på om ni undrar något

Mvh magnus

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 16:14
av Viper76
Snyggt![THUMBS UP SIGN]

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 19:42
av HerrSvensson
Garanterat en konstig fråga för de flesta men jag är nyfiken. Vad är rekommenderad skyddsutrustningen vid behandlingen? Förutsätter att det är nanopartiklar i medlet utifrån namnet.

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 19:50
av Cogo
Ingen aning, använde inga i alla fall. Gör sällan det

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 20:35
av Perra83
Behövs väl på sin höjd handskar. Det är inget som dammar.

Fränt med nya produkter.

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 21:41
av eye69
Jag brukar alltid köra puderfria vinylhandskar när jag lägger t.ex. UTTGP och PPS glasförsegling. Både för att slippa få kladdiga händer och för att inte kontaminera med fetter/oljor från huden.

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 22:11
av e_king
HerrSvensson skrev:Garanterat en konstig fråga för de flesta men jag är nyfiken. Vad är rekommenderad skyddsutrustningen vid behandlingen? Förutsätter att det är nanopartiklar i medlet utifrån namnet.
Generellt så rekommenderas nitrilhandskar och välventilerade utrymmen. [emoji106] Det är inte dammet utan ångorna som kan vara skadliga oftast.

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 12 apr 2015 22:48
av Viper76
Handskar är att föredra när man håller på med alla slags medel, vare sig det är nano produkter eller andra tuffare kem.
Slarvar själv ganska ofta![SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 13 apr 2015 00:15
av HerrSvensson
Nano är lurigt, har en bekant som forskar på skadorna av nanoprodukter. Whipes känns i sammanhanget helt klart optimalt då det bör minimerar luftburna partiklar och ofta har man som sagt ändå handskar.

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 13 apr 2015 10:28
av Perra83
HerrSvensson skrev:Nano är lurigt, har en bekant som forskar på skadorna av nanoprodukter. Whipes känns i sammanhanget helt klart optimalt då det bör minimerar luftburna partiklar och ofta har man som sagt ändå handskar.
För oss weekend warrior är det garanterat inget att oroa sig över utan mer dom som exponeras dagligen.

Aquapel är lite skarpt ;)

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 10 maj 2015 21:04
av Viper76
Bild

Provade oxå Nano wipes idag[emoji2]

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 10 maj 2015 21:58
av Cogo
Återkom med dina reflektioner kring denna.

Re: Test av Optimum nano wipes

Postat: 10 maj 2015 22:06
av Viper76
Ja det ska jag göra!
Svårt att få ren rutan bara.när jag trodde den var ren och körde ut den i solen så såg jag att det var lite flammigt.
Fick gå en vända till med papper för att få den helt bra!
Ska bli intressant att se hållbarhet!