Sida 1 av 1

Skadlig med kalk på lacken under en längre tid?

Postat: 11 feb 2015 17:50
av DN1
Hej!

Det är så att jag har en massa kalkfläckar på min solid svarta Audi. Skulle tvätta bilen för att ställa av för småfix och tänkte låta den stå fram till april/maj. Men jag upptäckte nyss att vattnet ute i garaget innehöll en massa kalk och nu har jag fått massa kalk fläckar på lacken. Har testat att få bort fläckarna med en mf duk och Meguiars Quik wax men gick inte bort helt. :(

Borde få bort det genast eller kan jag låta det va fram till april/maj för bilen ska ändå poleras?
'Mvh, Dannio

Re: Skadlig med kalk på lacken under en längre tid?

Postat: 11 feb 2015 21:07
av Commander
Poleringen bör få bort det. Tror inte kalkfläckarna gör det värre än vad det är vid detta laget :)

Re: Skadlig med kalk på lacken under en längre tid?

Postat: 11 feb 2015 23:06
av DN1
Skönt att höra... Har varken tid eller produkter för att ordna det nu i veckan heller så. Ska dock testa att tvätta den igen och torka med våffelduken och hoppas att vattnet kan lösa fläckarna lite grann iallafall :roll:

Re: Skadlig med kalk på lacken under en längre tid?

Postat: 12 feb 2015 08:20
av e_king
Carpro har "Spotless". Den är till för just att ta bort vattenfläckar. :jeps

/Fredrik

Re: Skadlig med kalk på lacken under en längre tid?

Postat: 12 feb 2015 08:23
av Gurkburk92
Du kan spola av bilen en gång till och köpa dig en skinntrasa som du skinnar bilen med, då spelar de mindre roll om du har kalk i vattnet eller inte. Det är bara problem om du låter bilen torka med vattendroppar på.

Re: Skadlig med kalk på lacken under en längre tid?

Postat: 12 feb 2015 12:04
av DN1
Tack för alla svar! Ska testa tvätta bilen en gång till och torka ordentligt med våffelduken. Hoppas att det hjälper :)