Sida 1 av 1
polera/lackskydd före eller efter Concept Vista?
Postat: 08 sep 2014 22:08
av Davidio
Ska ätligen fixa till min svarta Saab. Men ska jag polera och lägga på lackskydd först och sen Concept Vista på listerna så de blir svarta igen eller ska jag göra tvärsom?
Re: polera/lackskydd före eller efter Concept Vista?
Postat: 08 sep 2014 22:34
av garagehunden KL
Själv skulle jag tänka så att när jag polerar för att sedan lackskydda måste jag bort med polermedelresterna och då försvinner kanske mycket av concept vistan också i onödan. Dessutom vore det inget vidare att få concept vista i lackskyddet. Därför lägger jag Concept vista (etc.) sist som pricken över i.
Sen kan man även resonera som så att man lägger Concepten först för att skydda gummit mot polermedlet. Kanske är många som tycker så med, jag väljer dock det förstnämnda som sagt.
Re: polera/lackskydd före eller efter Concept Vista?
Postat: 08 sep 2014 23:04
av Pierriewargen
Det kan vara trygt att tejpa av lister innan poleringen om man lagt vinylmedel innan. Tejpen fäster liksom inte.
Så jag skulle säga att du lägger Vista sist.
Re: polera/lackskydd före eller efter Concept Vista?
Postat: 08 sep 2014 23:34
av Perra83
Pierriewargen skrev:Det kan vara trygt att tejpa av lister innan poleringen om man lagt vinylmedel innan. Tejpen fäster liksom inte.
Så jag skulle säga att du lägger Vista sist.
Ja så är det. Tejpen fäster verkligen inte om det är något medel på plast o gummi.