Förändringar
Forumet har fått sig en rejäl uppgradering (2019 08 01) för att bättre möta 2019 och framtidens behov. Innehållet finns kvar men det gamla utseendet kunde tyvärr inte följa med. Läs gärna mer och tyck till ->

Tvätta bättringslackade grejer

Allt utvändigt arbete och produktval.
Anders1984
Ny Medlem
Inlägg: 21
Blev medlem: 07 maj 2014 09:43

Tvätta bättringslackade grejer

Inlägg av Anders1984 » 28 jul 2014 07:35

Har köpt mig en gammal 960 som andrabil.


Den har lite rost som jag tänkte laga.

Men för att sedan lacka lagningarna, tänkte jag köpa lite sprayburkar och se hur resultatet blir.

Hur gör jag med tvätt sen? Måste jag vänta nån månad eller 2 innan jag vågar gå på med avfettning? Kanske är värt att köpa färdig 2 komplack på sprayburk istället för t.ex. hos volvohandeln.

Är det något annat jag kan göra med lacken runt i kring (den friska delen alltså) för att göra det enklare att lacka utan nån "skarv"

och hur gör jag sen när bilen är lackad, nåt speciellt man bör tänka på när man försöker få lagningen att "försvinna"? Polering på nåt visst sätt osv.

Färgen är plommonlila! :)
Senast redigerad av 4 Anders1984, redigerad totalt 14 gång.

Användarvisningsbild
siverby
Medlem
Inlägg: 44
Blev medlem: 03 nov 2013 00:15
Ort: Stockholm

Re: Tvätta bättringslackade grejer

Inlägg av siverby » 28 jul 2014 10:10

Köp 2K på sprayburk! Även 2K primer om du inte bara gör ytbättring. Om det är tvåstegslack använder du basfärgen från Volvo, den brukar matcha bäst, och 2K klarlack.

Är det klarlack eller enstegslack på en sån? Slipa ner eventuell klarlack runt området som ska bättras, matta ner ett ganska stort område utanför det, maskera ganska långt ifrån, lacka det som ska lackas tills det täcker, lacka tunt lite utanför, lacka ännu tunnare ytterligare utanför. Gör ungefär likadant med klarlacken fast över ett större område, lägg blend spray i utkanten av klarlacken. Låt härda, slipa ner strukturen tills den matchar övrig lack och polera. Finns massor av filmer på Youtube, sök på tex blend paint och spot repair.

Min Porsche var bättrad med billig akryllack på några ställen, där blev lacken förstörd när jag använde Asfalt rent vid vårtvätten. Gick att polera upp men ändå
"Pamper your car by cleaning it. Love your car by driving the hell out of it"
- Larry Kosilla

Skriv svar