Sida 1 av 1
Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 14 jun 2014 09:08
av Cogo
Hej!
tänkte ge mig på min Volvo v70 nu snart. Min tanke var först att köra Glare Microfinish följt av två lager Glare Pro Polish men nu börjar jag få lite andra tankar. Eftersom jag inte har så mycket tid över så vill jag ha en kombo som är tidseffektiv. Med Glare kombon så måste jag gå över bilen tre gånger, medans om jag t.ex skaffar Sonax protect & Shine så behöver jag endast gå över bilen en gång med maskinen och polermedel/cleaner/pre-wax produkt, för att sen lägga på Sonax. Hjälp mig i min fundering här om vad jag ska välja. Om man kör med Glare så kanske varje varv inte tar lika lång tid som med ett vanligt polermedel, eller?
vad ska man välja om man som jag vill ha det som är mest tidseffektivt?
Mvh Magnus
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?
Postat: 14 jun 2014 09:44
av Funk
Det räcker att köra ett lager Glare efter att ha kört Microfinish till önskat resultat..Microfinish innehåller redan lackskydd och är ungefär som en första körning med Glare i det hänseendet.
/Thomas
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?
Postat: 14 jun 2014 10:38
av Cogo
Funk skrev:Det räcker att köra ett lager Glare efter att ha kört Microfinish till önskat resultat..Microfinish innehåller redan lackskydd och är ungefär som en första körning med Glare i det hänseendet.
/Thomas
okej. detta var nytt för mig. trodde att ytan från Microfinish förstördes om man utsatte bilen för vatten innan pro polish kom på ovanpå.
mvh magnus
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?
Postat: 15 jun 2014 21:45
av Cogo
har idag påbörjat jobbet med min bil. Körde Glare Microfinish och följde sedan upp med Pro Polish. Gjorde halva bilen idag med dessa två produkter. tog 2 timmar, körde ut MF noga och ganska länge med medium hård trisso. Torka av det lilla som fanns kvar. La sedan på Pro polish, tog lite medel precis så att det syns en skugga på bilen som nästan försvann sen, är detta rätt?
får se om jag hinner klart imorgon. ska se om jag kan ta några bilder då på resultatet.
vore kul att testa att köra glare spider med microfiber trissa och se hur det avverkar.
mvh magnus
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?
Postat: 15 jun 2014 21:48
av progge
Helt korrekt

Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 16 jun 2014 20:16
av Cogo
Blev till slut att jag använde mig av Glare Microfinish och Glare Pro Polish. Blev bra tycker jag. Blankt i alla fall, och halt. Bjuder er på några halv taskiga mobilbilder i alla fall.
Delade upp det på 2 dagar. Tog totalt sett 4 timmar allt som allt. La även dubbla lager av Pro polish trots det att Funk sa att det inte behövdes.
Med vänlig hälsning Magnus
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 16 jun 2014 20:25
av progge
Cogo
dubbla lager av Pro polish
Gör jag med, kan inte låta bli.
Mycket snyggt jobbat

Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 16 jun 2014 20:27
av Berga
snyggt!
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 16 jun 2014 21:05
av popp
Jag brukar också lägga 2 lager av Pro polish
Och snyggt jobbat också!

Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 16 jun 2014 21:33
av Cogo
Tackar. Vi får se hur bra detta håller nu då. Blir nog till att toppa detta med Sonax Detailer sen senare för att få till bättre vattenavrinning.
skulle vara kul att jämföra denna kombon mot t.ex Pingens P&S samt ArticSeal och se om det ger liknande resultat.
Mvh Magnus
Re: Mest tidsmässigt effektivaste kombon?*Uppdaterd* Glare
Postat: 16 jun 2014 21:58
av Commander
Sonax Intense Shine Detailer. Max 18 sprut på din bil. Eftertorka med torr MF. Avrinningen och pärlningen är så bra
