Sida 1 av 1

Matta strålkastare

Postat: 27 feb 2013 11:19
av Ceklund
Har ett problem: mina strålkastare är matta i glaset. Läste någonstans på nätet man kan putsa med tandkräm(!). Några andra tips? Min budget är, som vanligt, mycket begränsad så har ej råd köpa specialmedel för detta vilket säkert finns :)

Conny

Re: Matta strålkastare

Postat: 27 feb 2013 11:33
av RPM2006
Plastglas eller glasglas?

Re: Matta strålkastare

Postat: 27 feb 2013 11:35
av Ceklund
RPM2006 skrev:Plastglas eller glasglas?
Glasglas, Chevrolet Transport -98

Re: Matta strålkastare

Postat: 27 feb 2013 12:59
av fisher91
har prövat tandkräm på en gammal moppe fast med plastlyktor det fungerar bra. men försvinner lika snabbt. fyller nog mycket. på glas händer det nog inte mycket. men pröva, finns inte så mycket att förlora.

Har ingen anning hur det fungerar att polera glas men jag skulle köpa en tub Autosol för 60kr och börja gnugga.

Re: Matta strålkastare

Postat: 27 feb 2013 14:12
av Emilius
Iochmed att det går att blästra och etsa glas borde det ju gå att slipa med.

Jag kommer behöva matta ner glas inför ett projekt i vår så då kommer nog lite guide om jag lyckas, men det är ett tag kvar.

Re: Matta strålkastare

Postat: 02 mar 2013 16:37
av unclebans
Ledsen att säga det men i princip är det bästa du kan göra att köpa nya. Man kan polera upp glas men det är ett j***la jobb. Du behöver i princip ceriumoxid, går att beställa på nätet, och sen slipar/polerar man det i flera steg. Just strålkastarglas som är blästrade har så pass djupa jack att du behöver slipa ner glaset nästan 0,5-1 mm. Därefter polerar du upp glasytan med ceriumoxid. Slipningen kan du göra med någon form av slippapper (flera steg) eller om glasytorna är plana, med en slipsten.

Gissar nog att du behöver lägga ner 3-5 timmar per strålkastare...kanske värt att köpa nya eller bättre begagnade.

Re: Matta strålkastare

Postat: 02 mar 2013 17:56
av Ceklund
Ber få rätta mig: det är PLASTglas!
:D

Matta strålkastare

Postat: 02 mar 2013 21:22
av Gråben
Då är det bara till att våtslipa, beroende på skadorna så får man börja med antingen 400 eller 800 sedan 1200 sedan 1500 sen börjar det roliga :-D eller börjar du polera efter 1200 steget beroende på medel och trissor :-)

Re: Matta strålkastare

Postat: 03 mar 2013 09:59
av Arjen
Testa en avocado, coca cola eller varför inte kiss?

http://www.youtube.com/watch?v=Cy_WF5Iei_I