Sida 1 av 1
Bryta ner polermedlet
Postat: 14 nov 2013 21:50
av Siggy-Stardust
Jag måste fråga er om hur ni vet att ni brutit ner polermedlet tillräckligt under poleringen?
Själv har jag bara "höftat", men nu när man börjat förstå prylen så är det ju en viktig
parameter att ha koll på. Finns det något enkelt sätt?
Re: Bryta ner polermedlet
Postat: 14 nov 2013 21:55
av Siggy-Stardust
Jag kanske skall nämna att jag för tillfället använder polermedel från Menzerna.
Re: Bryta ner polermedlet
Postat: 15 nov 2013 09:23
av Logan
Just menzerna ändrar färg lätt det går från vit grå beroende på vilken grovlek du kör
Till mer genomskinlig. Det är en sådan grej som måste självläras än bara säga så här är det
Om du kan testa på en panel med fint medel och kör längre än du brukar. Gärna skrot bit så du inte skador din bil under träning
Re: Bryta ner polermedlet
Postat: 15 nov 2013 11:14
av marcus
Re: Bryta ner polermedlet
Postat: 15 nov 2013 13:30
av Siggy-Stardust
Stort tack Logan.
marcus, ser det ut så när polermedlet är nedbrutet.
Känner igen looken.
Någon gång har jag kört det torrare och sedan sprutat på lite vattendimma för att fortsätta köra. Vad anser ni om det?
Re: Bryta ner polermedlet
Postat: 15 nov 2013 16:27
av marcus
Siggy-Stardust skrev:.har jag kört det torrare och sedan sprutat på lite vattendimma för att fortsätta köra. Vad anser ni om det?
Jag anser att det är onödigt. Polermedlet har gjort sitt och då är det bara att torka av. Är du inte nöjd med resultatet - dvs det är repor kvar eller hologram etc - gå på en vända till. Är det första ytan på bilen som du polerar så kan du överväga att byta 1) medel eller 2) trissa/trissor för att uppnå det önskade resultatet på en vända, så att säga.
Re: Bryta ner polermedlet
Postat: 15 nov 2013 16:34
av Siggy-Stardust
marcus skrev:Jag anser att det är onödigt. Polermedlet har gjort sitt och då är det bara att torka av. Är du inte nöjd med resultatet - dvs det är repor kvar eller hologram etc - gå på en vända till. Är det första ytan på bilen som du polerar så kan du överväga att byta 1) medel eller 2) trissa/trissor för att uppnå det önskade resultatet på en vända, så att säga.
Mycket tack!
