Sida 1 av 1

Nissan GTR

Postat: 21 okt 2011 16:36
av mortil
Någon som har polerat en ny nissan GTR ? hur är dom i lacken hårda eller mjuka ?

Re: Nissan GTR

Postat: 21 okt 2011 17:44
av WaxDog
Nissan generellt är mjuka

Re: Nissan GTR

Postat: 21 okt 2011 17:54
av mortil
ok.

men har lyckats läsa mig till att dom ska väl ha en speciell lack för just GTR (samma som deras lyxserie Infinity)

lite därför jag undra.

Re: Nissan GTR

Postat: 21 okt 2011 18:18
av Sebba75
mortil skrev:ok.

men har lyckats läsa mig till att dom ska väl ha en speciell lack för just GTR (samma som deras lyxserie Infinity)

lite därför jag undra.
Ju kanske, men Jag tycker och uplevde denna bilen och lacken som mjuk och känsligt kräver tålamod under arbete

Re: Nissan GTR

Postat: 21 okt 2011 18:36
av TommyJ
Har inte GTRn sån där "självläkande" lack?

Hur som helst så måste vi få se bilder på det här Mortil. Du gör jämt grymt bra jobb :jeps

Re: Nissan GTR

Postat: 22 okt 2011 14:27
av mortil
TommyJ skrev:Har inte GTRn sån där "självläkande" lack?

Hur som helst så måste vi få se bilder på det här Mortil. Du gör jämt grymt bra jobb :jeps
mycket möjligt att de blir lite bilder om ja känner för de.

vad jag hört så ska det vara en "myt" med deras självläkande lack. och att den bara gjordes i en liten skala som test men vi får väl se.

tålamod har ja absolut för o polera. i dagsläget tar ja bara in bilar som ja tycker e värt o lägga tid på. resten skickar ja iväg till en kille ja känner, detta ha medfört bara positiva saker. 1. ja har ett liv igen, 2. får polera när ja känner för de, 3. ja har orken att lägga den energi jag verkligen vill för att få bilen helt perfekt.
å de e rätt skönt o slippa alla nedgångna häckar till familjefraktare.

Men visst ja ska nog lyckas kasta ihop en bildserie med godis ala japansk ingenjörskonst.

Re: Nissan GTR

Postat: 22 okt 2011 20:58
av deciso
Önskar jag hade vett till att göra som Mortil. Vore skönt att få ett liv igen och slippa polera V70.

Re: Nissan GTR

Postat: 23 okt 2011 11:23
av Gråben
Den jag gjorde i sommras kändes rätt mjuk, använde ip och en mjuk polyeten trissa.

Re: Nissan GTR

Postat: 23 okt 2011 19:41
av areg
Jill skrev:borde vara straffbart att inte lägga ut bilder på en polerad GTR ;)
Me like =) :P

Re: Nissan GTR

Postat: 23 okt 2011 21:06
av Gråben
Gör ett test med att lägga ut en länk, hoppas det funkar bara.

http://s146.photobucket.com/albums/r242 ... GP1971.jpg

Re: Nissan GTR

Postat: 23 okt 2011 23:14
av mortil
om de e straff på å inte lägga ut bilder på en polerad GTR så vill ja inte veta va de e på o skippa de va gäller ferrari F40

får se om detta drar ut på sig till våren eller om det blir snart. ägaren verkade ha lite mer jobb åt mej så vi ska diskutera lite.

Re: Nissan GTR

Postat: 23 okt 2011 23:22
av mortil
deciso skrev:Önskar jag hade vett till att göra som Mortil. Vore skönt att få ett liv igen och slippa polera V70.
det ÄR fruktansvärt skönt. man blir ju psykiskt störd av o polera volvos. speciellt dom äldre med deras jävla avrinningskant längs taket. ja verkligen verkligen innerst inne avskyr dom vid detta laget. å V70 en bil som verkligen saknar all form av karraktär och körglädje. trodde ja skulle skalla försäljaren på volvo här nere när han stod o ljög mej upp i ansiktet o påstod att XC60 "hade mycket körglädje och kändes sportig"
den känns möjligtvis sportig.. om man jämför med en trä-eka.

ursäkta mitt utfall. och ja, jag har polerat en V70 ikväll och jag står fast vid att dom har ingen körglädje. what so ever.

Re: Nissan GTR

Postat: 25 okt 2011 21:28
av deciso
Ha ha. Har polerat ännu en V70 ikväll. Angående körglädje tycker jag V60 är roligare
än V70

Re: Nissan GTR

Postat: 25 okt 2011 22:39
av mortil
deciso skrev:Ha ha. Har polerat ännu en V70 ikväll. Angående körglädje tycker jag V60 är roligare
än V70
Har du tid så titta förbi i helgen. ska stå å pyssla om bilen lite då.

Re: Nissan GTR

Postat: 28 okt 2011 09:15
av Abyss
mortil skrev:om de e straff på å inte lägga ut bilder på en polerad GTR så vill ja inte veta va de e på o skippa de va gäller ferrari F40
Mortil... :evil: ... :lol: