Sida 1 av 1

polera upp finishen på framlycktor plast..

Postat: 13 okt 2011 08:47
av gonefishing5053
hur går man tillväga när man polerar upp strålkastare plast?? har bara polerat med maskin o polish har blivit betydligt bättre men är inte helt nöjd!!hur gör ni? vax on vax off.... :?

Re: polera upp finishen på framlycktor plast..

Postat: 13 okt 2011 11:02
av gonefishing5053
ingen som har något att dela på detta... :roll:

Re: polera upp finishen på framlycktor plast..

Postat: 13 okt 2011 11:59
av Gråben
Det finns olika kitt att köpa för detta, endel är bara att man ska slipa ner lykta och sedan polera upp. Det jag använder avslutas med att man lägger en klarlack på som sista varv istället för att polera lyktan. Kommer inte på namnet men jag kan kolla vad det heter tills ikväll om jag kommer ihåg... har som liiiite väl mycket att hålla i huvudet just nu.

Re: polera upp finishen på framlycktor plast..

Postat: 13 okt 2011 13:37
av Gråben
Tror att kittet heter megna shine headlight repair kitt.

Re: polera upp finishen på framlycktor plast..

Postat: 13 okt 2011 15:42
av danne5
Börrja med att VÅTslipa med 1000-sandpapper åtföljt av 2000... slipa nogrannast med 2000-pappret... sedan har du troligen slipat ner all skit repor och matthet... och kvar finns nu ett matt lampglas... ta nu ett passande polermedel och kör med maskin tills medlet börjar vara nerbrutet och du får en kristallklar finnish, efter detta kan du även skydda med ett vax el.dyl. :brumm