Förändringar
Forumet har fått sig en rejäl uppgradering (2019 08 01) för att bättre möta 2019 och framtidens behov. Innehållet finns kvar men det gamla utseendet kunde tyvärr inte följa med. Läs gärna mer och tyck till ->

Hur mycket repor ska man plocka?

Poleringssätt och produktval.
Mangi
Ny Medlem
Inlägg: 29
Blev medlem: 21 feb 2010 18:11

Hur mycket repor ska man plocka?

Inlägg av Mangi » 20 sep 2010 20:11

Håller på med en extremt repig flak bil där ägaren tvättat bilen med levangs borste :shock: Får bort dom flesta reporna och får bra glans men dom djupaste reporna har jag lämnat.

Hur brukar ni göra med djupa repor? Tar ni bort dom helt eller tonar ni bara ner dom så dom syns mindre?
Senast redigerad av 4 Mangi, redigerad totalt 14 gång.

Användarvisningsbild
jojje
Entusiast
Entusiast
Inlägg: 1503
Blev medlem: 20 okt 2008 12:41
Ort: Roslagen

Re: Hur mycket repor ska man plocka?

Inlägg av jojje » 20 sep 2010 20:27

Försöker ta bort så mycket repor som möjligt utan att för den skull riskera att köra bort för mycket :) .
Kan ju vara lite av ett lotteri detta men jag har klarat mig ifrån nitlotter ännu så länge peppar peppar :D .
Senast redigerad av 4 jojje, redigerad totalt 14 gång.

Användarvisningsbild
Tantrum
Administratör
Administratör
Inlägg: 1897
Blev medlem: 22 sep 2008 20:52
Ort: Göteborg

Re: Hur mycket repor ska man plocka?

Inlägg av Tantrum » 20 sep 2010 20:28

Det är sällan värt att försöka få bort alla repor. Dels tar det ganska mycket längre tid och dels avverkar man antagligen ohälsosamt mycket klarlack med allt vad det innebär.

Förstår ägaren vad det innebär kan man både slipa och polera så mycket man orkar. Men på en vanlig bil brukar jag peka på vad som inte går att ta bort och sedan polera därefter. Det innebär oftast att djupa repor blir kvar eller att jag lägger ett par extra minuter på att tona ned dem en smula om de är väldigt tydliga.
Senast redigerad av 4 Tantrum, redigerad totalt 14 gång.
...like a boss.

Mangi
Ny Medlem
Inlägg: 29
Blev medlem: 21 feb 2010 18:11

Re: Hur mycket repor ska man plocka?

Inlägg av Mangi » 23 sep 2010 15:36

Ägaren blev nöjd med bilen trots att det fanns lite djupa repor kvar :) Men dom ser väl inte alla repor som man själv ser.

Sen håller jag med Tantrum att man kanske inte ska polera bort dom allra djupaste repor eftersom man tar bort onödigt mycket klarlack.

Skriv svar