Sida 1 av 1

Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 22:22
av KristoferS
Hur gör man för att undvika allt damm när man vaxar eller polerar, hur gör ni efter en vaxning? Jag brukar ibland skölja av bilen efteråt för att bli av med dammet som tränger in i dörrar och lite över allt. Men det känns som om det borde finnas ett proffsigare sätt :)

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 22:31
av Tantrum
De lackskyddsprodukter jag använder dammar alla väldigt lite om man kör dem snålt. Det är oftast överskottet som blir till damm, så testa att köra med mindre produkt helt enkelt :)

Om man använder rena polermedel eller vaxpolishar är det rätt svårt att undvika att det dammar lite. Även produkter som i sig är dammfria torkar gärna i trissan efter nån panel och dammar lite smått. En lösning är att som du gör spola av bilen efter polering, eller att bara torka ur alla skrymslen noggrant innan lackskyddet. Damm från polermedel brukar vara rätt tacksamt att damma av med mikrofiberduk :)

Vad har du kört som dammar mycket?

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 22:36
av jujimbo
Jag brukar torka med en trasa i dörrar och bagage osv,har lite sprayvax på den så får man ju en glatt yta i dom öppningarna med så det håller sig lättare rent.
Ha en penseln att torka med vid lister trånga ställen osv.

Vissa blåser ju rent med tryckluft, beror ju på om man har det annars torka av.

Att spola vatten på en nyvaxad bil,skulle ialla fall jag försöka låta bli då vissa medel behöver härda efter dom är pålagda,att tvätta bort polermedel funkar bra men inte ta det på vax/lackskydd kan påverka det.

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:03
av jojje
Brukar spola av med bara vatten innan lackskyddet läggs på, lacken borde ju vara ganska ren då så något tvättmedel är ju onödigt tycker jag.

Funkar bra för mig.

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:11
av raffe
Jojje, tänker ungefär som du där :jeps , fast med högtryck.
/ Raffe

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:12
av WaxDog
Som jujimbo säger, vissa medel härdar efter påläggning och då bör man inte tvätta, iaf inte med högtryck.

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:14
av Jiiins
Jag själv tvättade förut alla bilar, efter polering innan lackskydd.
Men jag la alltid på hd.grön så det feta ifrån polering skulle försvinna.
Nu på senare tid använder jag tryckluft och sedan spritar jag lacken inför lackskydd.

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:16
av raffe
WaxDog skrev:Som jujimbo säger, vissa medel härdar efter påläggning och då bör man inte tvätta, iaf inte med högtryck.
oops. tack waxdog

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:20
av raffe
raffe skrev:
WaxDog skrev:Som jujimbo säger, vissa medel härdar efter påläggning och då bör man inte tvätta, iaf inte med högtryck.
oops. tack waxdog
ber att få ångra mig lite här. Alltså efter polering så högtryckar jag. Efter vaxning blåser jag med tryckluft eller microfibertorkar. Det kanske är fel det också ? :o

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:23
av jujimbo
Nä det är bra det,många som arbetar så,jag ser inget fel med det arbetssättet.

Re: Dammfri vaxning

Postat: 31 maj 2010 23:24
av jojje
Kan inte tänka mig att det skulle vara fel, hur skulle du annars få lacken/bilen ren :? .

Re: Dammfri vaxning

Postat: 01 jun 2010 12:33
av KristoferS
Massor med svar som vanligt. Stort tack :)

Jag har säkert överdoserat Autosmart polish och vax, och det är kanske därför det dammar så mycket. Får snåla lite nästa gång.

Så det bästa är alltså om man kan hålla sig ifrån vatten och bara torka och blåsa bort poler/vax-dammet, och kanske sprita lite efter polering.

Re: Dammfri vaxning

Postat: 01 jun 2010 22:18
av limban
Finns en hel del moderna vax/lackskydd som är helt damfria :jeps

Re: Dammfri vaxning

Postat: 01 jun 2010 22:23
av jujimbo
Och det är så härligt att jobba med sånt,att slippa allt torkdamm :jeps